Ölçme ve Değerlendirme

VERİMLİ OKUL SÜRESİ İLE EVDE KOLLEKTİF BİLİNÇ
ÖĞRENME SÜRECİNDE POZİTİF PEKİŞTİRME SİSTEMİ
Yıllara dayanan akademik başarımız kendini ispatlamıştır. Öte yandan pozitif başarı sırrımız, kişisel yeteneklerin keşfine ve merak duygularının uyanmasına bağlıdır.
Öğrenim sisteminde ev çalışması, günümüzün yıpratıcı şehir temposunda ailelerin keyifli zaman geçirmesine ve kollektif aile zekalarının gelişimine engel olmaktadır. Teknik koşulları ev konforunu aratmayan nitelikte tasarlanan okulumuz, öğrenilenleri okulda pekiştirmeye odaklanan bir sisteme sahiptir.

İlkokulda ev çalışması verilmez, kitap ve defter götürülmez. Sadece okuma kitapları taşınır. Çünkü öğrenilenleri pekiştirme saatleri vardır. Hafta 1 evde okunarak bitirilen kitapların özeti, okulda etkinlik saatinde değerlendirilir, kitap özetleri defterine yazılarak geleceğe anı olarak kalır.
Ortaokulda haftaiçi ev çalışması verilmez. Haftasonu ise ev çalışması yerine okulda 2-3 saat etüt ve bireysel özel ders çalışmaları yapılır. Farklı zamanlarda, farklı öğretmenlerle pekiştirilen testler ve etütler ile sağlam temeller atılır. Aileler programlı sosyallikleriyle kollektif zamanlarını nitelikli değerlendirebilir.

BAŞARI HEDEFİNİ ÖLÇME
LGS başarısına pozitif yöntemler ve deneyimle kilitlenen öğrencilerimizin, ölçme ve değerlendirme takipleri farklı kriterlerle yapılır.
Anaokulu ve İlkokulda öğretmenlerin gözetiminde anne-baba ortak çalışması ile uzmanlar eşliğinde gelişim takipleri yapılır.

Ortaokulda ise öncelikle;
• Dersler grup halinde derslikte işlenir.
• İlk öğrenmeden sonra küçük ölçmelerle öğrenim aşamaları değerlendirilir.
• Yeterli düzeyde gelişim gösteremeyen öğrencilerimiz ise etüt saati içerisinde okulda etüt öğretmeni ile konu tekrarı ve uygulaması yaparlar.
• Ancak öğrenimleri süresince çocukların gelişim düzey farklılıkları, asla arkadaşlarının yanında belirginleştirilmez. Çünkü öğrencilerimiz sadece kendileri ile yarışır.

Böylelikle Nasuhbey Koleji’nde didaktik bir geleneksel yöntemle değil, pozitif inandırma ve özendirme sistemi ile yeterli ve özgüvenli bireyler geleceğe hazırlanır.
 

Nasuhbey Eğitim Bültenine Abone Ol


Aylık yayınladığımız eğitim ve haber bültenimizin size ulaşması için e posta adresinizi bizimle paylaşın.


İletişim